Żywienie w żłobku – zdrowa dieta dla dzieci
Prawidłowe żywienie dziecka w okresie intensywnego wzrostu to jeden z najważniejszych czynników gwarantujących zdrowie, prawidłowy rozwój fizyczny i umysłowy dzieci. Dlatego zapisując dziecko do żłobka Kolorowe Baloniki, możesz mieć pewność, że każdy posiłek, jaki mu podamy, będzie zawierał wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Żywienie w żłobku powinno zaspokajać zapotrzebowanie na energię i mikroelementy charakterystyczne dla wieku dziecka. Podajemy maluchom posiłki przygotowane z wysokiej jakości produktów od zaufanych dostawców. Wykorzystujemy ekologiczne owoce i warzywa, jaja od kur z wolnego wybiegu, a także mięso od lokalnych producentów. Dbamy o to, by dieta była zbilansowana i dopasowana do zapotrzebowania najmłodszych.
Plan dnia i żywienie
06:30-9:00
SCHODZENIE SIĘ DZIECI
zabawy swobodne
zabawy indywidualne i grupowe
09:00-9:30
ŚNIADANIE
toaleta i mycie zębów
9:30-10:00
zajęcia j. angielskiego/rytmika/zajęcia plastyczne zgodnie z podstawą programową
10:00-10:30
II ŚNIADANIE-OWOCE
10:30-11:30
zabawy na świeżym powietrzu
spacer lub plac zabaw (w zależności od pogody)
11:30-12:00
ZUPA
12:00-14:00
DRZEMKA
kołysanki, usypianki
14:00-14:30
II DANIE
14:30-15:30
kontynuacja zajęć dydaktyczno-wychowawczych w różnych strefach aktywności (utrwalanie zajęć porannych)
15:30-16:30
PODWIECZOREK
16:30-18:00
zabawy dowolne/czytanie bajek
oczekiwanie na rodziców
Wartościowe posiłki każdego dnia
Każdego dnia dzieci jedzą smaczne posiłki: śniadanie, zupa + owoc, II danie, podwieczorek. Stanowią one 3/4 dziennego zapotrzebowania dziecka na białko, węglowodany, tłuszcze i witaminy. Przygotowujemy posiłki w trosce o ich najlepszą jakość i walory odżywcze, ale nie zapominamy także o doskonałym smaku. Nie jest dla nas tajemnicą, że wśród dzieci zdarzają się niejadki. Dlatego potrawy dla najmłodszych muszą być zachęcające również wizualnie. Uwzględniamy wszelkie indywidualne potrzeby żywieniowe dzieci, takie jak nietolerancje pokarmowe i alergie.
Żywność ekologiczna w żywieniu najmłodszych
Żywność ekologiczna to żywność wysokiej jakości uzyskiwana z produktów roślinnych lub zwierzęcych, które wytwarzane są w systemie gospodarstwa ekologicznego, takiego w którym unika się stosowania chemicznych środków ochrony roślin, nawozów sztucznych, regulatorów wzrostu. To produkty bezpieczne, bogate w substancje odżywcze, zawierające więcej witamin, minerałów i innych cennych składników, niż produkty otrzymane w konwencjonalny sposób. Nie dostarczają żadnych toksycznych substancji chemicznych i są gwarantem dobrego, naturalnego smaku.
Ekologiczne żywienie i skład potraw to podstawa: dzieci jedzą pieczywo żytnie, razowe, orkiszowe, jajecznicę z jaj od kur z wolnego wybiegu, ekologiczny makaron, brązowy ryż, mnóstwo kasz, najlepszej jakości mięso. Potrawy nie zawierają konserwantów i białego cukru, dania są sezonowe, naturalne i jak najmniej przetworzone. Owoce i warzywa pochodzą ze sprawdzonego źródła, a ulubionymi napojami dzieci są woda źródlana i napary z ziół.
Fakty i mity dotyczące żywności ekologicznej:
- Żywność ekologiczna zawsze jest oznaczona certyfikatem,
- Określenia „zdrowa żywność”, „żywność naturalna”, „slow food” nie oznaczają żywności ekologicznej,
- Proces produkcji żywności ekologicznej podlega ciągłej kontroli – od siewu bądź sadzenia, przez skup, przetwarzanie surowców, aż po dostarczenie gotowego produktu do klienta,
- Produkty ekologiczne nie zawierają pozostałości środków chemicznych lub ich poziom jest znacznie niższy niż w przypadku żywności konwencjonalnej,
- Żywność ekologiczna posiada wyraźniejszy smak i zapach niż żywność konwencjonalna,
- Spożywanie żywności ekologicznej zapobiega otyłości – produkty ekologiczne zawierają więcej masy suchej, co powoduje szybsze uczucie sytości,
- Żywność ekologiczna łagodzi skutki wielu chorób – poprzez wspomaganie procesu oczyszczania organizmu.
Jeśli zależy Ci na tym, by Twój maluszek jadł w ciągu dnia to, co dla niego najlepsze, zachęcamy do wzięcia udziału w rekrutacji do Kolorowych Baloników. Masz pytania? Skontaktuj się z nami, z przyjemnością porozmawiamy.