Jakie funkcje pełni leżakowanie w żłobku?
Leżakowanie jest ważnym punktem dnia w żłobku. Z pewnością nie powinno się z niego rezygnować, bo dziecko ma możliwość odpoczynku po aktywnej zabawie i zdobywaniu nowych umiejętności. Zdaniem specjalistów ten czas jest potrzebny, aby dziecko się wyciszyło i odpoczęło, dzięki czemu może się równie intensywnie rozwijać w drugiej części dnia.
Czemu leżakowanie jest takie ważne?
Przede wszystkim leżakowanie w żłobku ma miejsce zawsze o tej samej porze. W związku z tym pomaga w odpowiednim wyregulowaniu snu i aktywności dziecka. Drzemki wspierają rozwój intelektualny i emocjonalny dziecka, pomagają zachować dobre samopoczucie, jeśli mają miejsce standardowo koło południa, to nie powinny w żaden sposób wpływać na sen dziecka w nocy. Zdaniem psychologów rezygnowanie w drzemki w ciągu dnia, aby przespało noc wcale nie jest dobrym rozwiązaniem. Dziecko musi w ciągu dnia odbudować energię do nowych zajęć poznawczych, obcowania z innymi dziećmi co na etapie żłobka jest dla niego jeszcze znaczącym wysiłkiem.
Z czasem drzemka przestanie być potrzebna, jednak dopóki dziecko chętnie się kładzie a w żłobku jest wprowadzona taka rutyna, to warto pilnować jej również w weekendy i dni wolne. Wówczas nasze dziecko będzie miało lepszy humor, będzie szybciej się uczyć, a jak będzie zmęczone po całym dniu wrażeń, to na pewno zaśnie na noc i spokojnie prześpi noc.
Leżakowanie w żłobku, w domu i później
Leżakowanie w żłobku wydaje się czymś absolutnie normalnym, bo mamy do czynienia z malutkimi dziećmi. Powinniśmy jednak podtrzymywać taki rytm w domu, aby nasze dziecko się nie rozregulowało, wtedy również będzie mu łatwiej zasypiać na noc. Leżakowanie ma miejsce również w najmłodszej grupie w przedszkolu i dzieci stopniowo się od niego odzwyczajają, jednak z pewnością w pierwszy latach życia powinno ono być obowiązkowe, bo będzie się dzięki temu lepiej czuć i rozwijać. A budzić się w nocy może niezależnie od tego, czy drzemka się odbędzie, czy też nie. Zadbajmy więc o dobre samopoczucie naszej pociechy.